Úprava vzduchu

Čističky vzduchu: Aké benefity ponúkajú? 

cisticky vzduchu

Čističky vzduchu zásadne dezinfikujú atmosféru priestoru, ktorá môže obsahovať kontaminanty, toxíny a rôzne alergény. Filtre a čističky vzduchu fungujú na rôznych princípoch. Zatiaľ čo čističky môžu rôzne vzduchové častice sterilizovať, filtre ich vo väčšine prípadov odstraňujú. Vzhľadom na to, že v interiéri trávime podstatnú časť dňa, je viac než kedykoľvek predtým dôležité zohľadňovať kvalitu vnútorného prostredia. Sú čističky vzduchu naozaj zárukou čistejšieho a zdravšieho prostredia?  

Ako sme už uviedli, čističky vzduchu odstraňujú znečisťujúce látky z vnútorného prostredia a zlepšujú kvalitu ovzdušia, čím zanechávajú vnútorné prostredie čisté a zdraviu prospešné. V praxi teda ide o to, že zo vzduchu odstránia peľ, pesticídy, prach, srsť domácich zvierat, roztoče, plesne, výpary z farieb, či pasívny dym. Alergikom, astmatikom, či komukoľvek inému, kto máva respiračné problémy, sa kvôli týmto nečistotám vo vzduchu zdravie často ešte viac zhoršuje. V niektorých prípadoch sa drobné komplikácie premnožia do veľkých zdravotných problémov.  

Čističky vzduchu zásadne vzduch dezinfikujú a potvrdzujú to aj mnohé zahraničné štúdie. Občas sa stáva, že sa ľudia snažia riešiť otázku čistejšieho ovzdušia v priestore rôznymi zvlhčovačmi, či difuzérmi. No treba poznamenať, že tie fungujú na opačnom princípe ako čističky. Okrem iného čističky vzduchu nielenže skvalitňujú vzduch odstraňovaním škodlivých častíc, navyše ho aj sterilizujú, zatiaľ čo vzduchové filtre škodlivé častice iba zachytávajú.  

Ako fungujú čističky vzduchu? 

Čističky vzduchu sú technickým zariadením, ktoré odstraňujú vzduchové nečistoty voľným okom neviditeľné. Na spomínaný proces čistenia využívajú filtráciu a pokročilú technológiu čistenia vzduchu. Od toho akú čističku vzduchu zvolíte závisí, ktoré častice zo vzduchu budú odstránené. Filtre využívané v čističkách sú určené na zachytávanie škodlivých látok, keď nimi vzduch prechádza, zatiaľ čo iné varianty môžu neutralizovať škodlivé častice bez toho, aby ich najprv prefiltrovali. Okrem jedného alebo viacerých filtrov pozostáva čistička vzduchu aj z ventilátora, ktorý nasáva a cirkuluje vzduch. 

Každá čistička vzduchu je iná, preto je v prvom rade dôležité porozumieť tomu, ako funguje. Typ filtračnej technológie v čističke určuje, ktoré častice vzduchu budú eliminované.  

Ako sa čističky vzduchu líšia?  

Čističky vzduchu sa líšia podľa: 

  • Typu a počtu filtrov, ktoré používajú  
Čističky vzduchu filtre
  • Veľkosti plochy, ktorú dokážu vyčistiť  
  • Množstva vzduchu, ktoré dokážu cez filter nasať  
  • Schopnosti zachytávania znečisťujúcich látok (vyjadrené ako percentuálna miera účinnosti) 
  • Množstva čistiaceho vzduchu, ktoré sú schopné dodať  
  • Samotnej hmotnosti a flexibility v priestore  
  • Špecifického záberu kontaminantov  

Všetky tieto premenné sú dôležité pri zvažovaní prenosnej čističky vzduchu. Aby ste si vybrali múdro, je dôležité poznať rozmery oblasti, ktorú chcete vyčistiť. Nemenej dôležité je to, ktorých problémov sa chcete v súvislosti so vzduchom zbaviť. Pred investíciou do čističky sa často odporúča investovať aj do testu kvality vzduchu, aby ste mali presné informácie a vyhli sa tak nákupu tak trochu naslepo.  

Pravdepodobne najdôležitejšou premennou všetkých čističiek vzduchu je filter. Najúčinnejšie čističky vzduchu sú s HEPA filtrom, ktorý je navrhnutý tak, aby zachytil najmenej 99,5% častíc vo vzduchu. Účinnosť tohto filtra závisí od toho, ako pevne sú vlákna viazané. Ďalšou dôležitou premennou je miera dodávky čistého vzduchu. Ide o množstvo vzduchu, ktoré vaše zariadenie recykluje. Všeobecným pravidlom je, že miera čistého vzduchu by sa mala rovnať aspoň dvom tretinám plochy miestnosti.   

Aké typy čističiek vzduchu existujú? 

Najčastejšie sa na trhu objavujú tri typy čističiek: 

  • Filtrovacie čističky vzduchu, ktoré zachytávajú nečistoty vo vzduchu v jednom alebo viacerých filtroch  
  • Elektrostatické čističky vzduchu, ktoré vytvárajú nabité častice, aby ich daný filter vedel zachytiť  
  • Čističky vzduchu s UV svetlom, ktoré vytvárajú UV svetlo proti určitým kontaminantom, ako sú vírusy a baktérie  

Rozhodnutie, aký typ čističky vzduchu si zvolíte je čisto na vás. Objavujú sa štúdie, ktoré tvrdia, že elektrostatické čističky vzduchu môžu produkovať plynný ozón a iné nebezpečné látky. Z toho dôvodu sa filtrovacie čističky vzduchu považujú za najbezpečnejší typ, určený na domáce pravidelné používanie.  

Zdravotné benefity čističiek vzduchu 

Znečistenie ovzdušia je spojené s mnohými nepriaznivými zdravotnými stavmi vrátane srdcových chorôb, rakoviny, cukrovky, kognitívnych porúch, či smrti. Zaobstaranie čističky vzduchu môže výrazne zlepšiť fyzickú aj duševnú pohodu. Aké zdravotné benefity sa s čističkami vzduchu spájajú?  

V prvom rade, čistička vzduchu prináša obrovskú úľavu najmä alergikom. Roztoče, peľ alebo srsť domácich zvierat sú bežnými spúšťačmi alergií a príčinou mnohých chronických ochorení. Tieto problémy dokáže takmer stopercentne čistička vzduchu zmierniť, v niektorých prípadoch až úplne eliminovať.   

Čističky vzduchu

Dýchanie znečisteného vzduchu dráždi pľúca a hrdlo, čo zhoršuje už existujúce stavy a tiež zvyšuje riziko vzniku chronického respiračného ochorenia. Odstránenie týchto častíc a dezinfekcia vzduchu môže zmierniť príznaky a znížiť riziká. Odborníci na celom svete tieto tvrdenia podporujú. Dlhodobé vystavovanie sa látkam znečisťujúcim ovzdušie je často hlavným faktorom pri rozvoji chronickej obštrukčnej choroby pľúc, či astmy. Lepšia kvalita vzduchu je nevyhnutnosťou pre dlhodobé zdravie pľúc. 

Ďalšou z veľkých výhod čističiek vzduchu je zníženie šírenia toxínov, ktoré stoja za vysokou chorobnosťou. Čističky, ktoré obsahujú UV-C lampu eliminujú vírusy, baktérie a spóry plesní. Veľkým benefitom je aj lepší spánok. Viaceré štúdie ukázali, že horšia kvalita vzduchu súvisí s kratším a menej pokojným spánkom. Znečistenie ovzdušia zvyšuje riziko spánkového apnoe a dokonca aj problémov s centrálnym nervovým systémom.  

Zlá kvalita vzduchu výrazne vplýva aj na porozumenie a znižuje produktivitu. Efekt sa ešte viac znásobuje, ak sa kvôli zlému vzduchu človek zle vyspí. Čistejší vzduch takisto môže znižovať stres a zlepšiť duševné rozpoloženie.  

Lepšia kvalita vzduchu výrazne vplýva aj na kardiovaskulárne zdravie a krvný tlak. Tieto skutočnosti potvrdzujú mnohé štúdie. Tie tvrdia, že zníženie vystavenia sa jemným časticiam, či už prostredníctvom respirátora alebo čističiek vzduchu, má priamy vplyv na zníženie hladiny krvného tlaku či zníženie rizika srdcových chorôb. Existujú tiež súvislosti medzi úrovňou znečistenia a výskytom mŕtvice či cukrovky.  

Zníženie znečistenia a zápachu v interiéri 

Niektorých nepríjemných pachov sa dá zbaviť ľahko, stačí napríklad vyniesť smeti, keď začnú zapáchať. S inými pachmi to ale môže byť trochu zložitejšie. Či už ide o problém nepríjemných pachov z varenia, nového nábytku, domácich zvierat, či zatuchnutého koberca, čistička vzduchu môže pomôcť.  

Pachy vznikajú z prchavých zložiek vecí okolo nás, čo znamená, že sa pri izbovej teplote odparujú. Niektoré čističky vzduchu sú na tieto prípady vybavené tak, že spracovávajú prchavé organické zlúčeniny (VOC).  

Filtre s aktívnym uhlím zachytávajú chemické plyny procesom nazývaným adsorpcia. Keď vzduch prechádza cez filter, VOC a škodlivé plyny sa naviažu na aktívne uhlie. V čističke vzduchu sa molekuly VOC pri prechode cez filter dostanú do kontaktu so svetlom aktivovaným katalyzátorom. Tento katalyzátor reaguje s plynmi ktoré spôsobujú zápach, rozkladá ich na molekulárnej úrovni, čím ich definitívne zo vzduchu odstraňuje.  

Čističky vzduchu sú veľmi nápomocné aj pri upratovaní, keďže pohlcujú veľké množstvo prachových častíc. V domácom prachu možno nájsť odumreté kožné bunky, špinu, spóry plesní, baktérie, úlomky vlasov, peľ, srsť domácich zvierat, roztoče a dokonca aj ťažké kovy ako olovo.  

Čističky vzduchu spomaľujú šírenie prachu odstránením vzduchových častíc skôr, než sa stihnú usadiť. To znamená, že budete mať viac času na seba pretože nebudete musieť utierať prach tak často.  

Čističky vzduchu nepracujú stopercentne  

Žiadna čistička vzduchu nedokáže odstrániť všetky znečisťujúce látky z vášho domova, dokonca ani sto percent jednej znečisťujúcej látky.  

Čističky vzduchu nemusia byť úplne účinné pri: 

  • Nikotíne a iných znečisťujúcich látkach  
  • Zvieracej srsti, najmä v prípade zamorenia hlodavcami 
  • Alergénoch švábov 
  • Niektorých typoch VOC 
  • Väčších a ťažších roztočoch, ktoré sa môžu usadiť na zemi rýchlejšie ako ich dokážu čističky vzduchu zachytiť  

Spôsoby čistenia vzduchu v interiéri  

Napriek svojim potenciálnym výhodám môžu byť čističky vzduchu zbytočné, ak sa nepodniknú ďalšie kroky na vytvorenie čistejšieho vzduchu vo vašej domácnosti. Znížiť množstvo kontaminantov vo vašom vnútornom vzdušnom priestore aj tým, že pravidelne a často vyčistíte koberčeky, koberce a čalúnený nábytok. Okrem iného je prospešné meniť posteľnú bielizeň každý týždeň a prať ju na vyššej teplote. Ak máte v domácnosti aj nejakého domáceho miláčika, je potrebná jeho dôkladná hygiena v podobe celkového kúpeľa.  

Nestačí si iba kúpiť čističku vzduchu na to, aby ste predišli plesniam. Dôležité je udržiavať optimálnu vlhkosť 40 až 60%. V interiéri ani v aute nikdy nefajčite. Pravidelne vetrajte a používajte netoxické čistiace prostriedky. Posledným dôležitým krokom pre čistejší vzduch v domácností je pravidelná výmena filtrov. Ideálne rozmedzie je 30 až 90 dní.  

Čističky vzduchu záver  

Čističky vzduchu zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti škodlivým časticiam. Či už ide o zlepšenie kvality vnútorného vzduchu, zmiernenie príznakov alergie alebo vytvorenie zdravšieho životného alebo pracovného prostredia, vaše rozhodnutie investovať do správnej čističky vzduchu môže mať významný a pozitívny vplyv na vašu celkovú pohodu. Ste pripravení kúpiť najlepší typ na trhu? Objavte výber najmodernejších čističiek vzduchu od Slovklima a vyberte si tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám a zabezpečí zdravší životný priestor. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *