Blog
Tepelné čerpadlo vzduch voda: Ako funguje?

Ak uvažujete o inštalácii tepelného čerpadla vo svojom dome, určite nie ste sami. Mnohí majitelia nehnuteľností hľadajú spôsoby, ako investovať do energetickej účinnosti prostredníctvom nových technológii vrátane tepelných čerpadiel. Tepelné čerpadlo vzduch-voda je energeticky účinný zdroj vykurovania. Znižuje emisie uhlíka vašej domácnosti, no prináša aj mnoho iných výhod. Prečo uvažovať práve o tepelnom čerpadle vzduch-voda?
Meniace sa správanie spotrebiteľov je do značnej miery poháňané vládnou reguláciou. U nás tieto zmeny prichádzajú predovšetkým na podnet Európskej únie. V klimatickom akčnom pláne sa požaduje zníženie emisií uhlíka v rámci Európy, teda krajín, ktoré sú súčasťou Európskej únie, do roku 2030 až o 55%. Státisíce domácností tak budú musieť byť vybavené potrebnou technológiou, aby sa tieto nariadenia docielili. Odhaduje sa, že takmer 90% z nich bude zahŕňať inštaláciu tepelného čerpadla.
Novostavby pritom musia spĺňať prísnejšie stavebné predpisy. Tie uprednostňujú obnoviteľné energie a vysoko účinné vykurovacie systémy, vrátane tepelných čerpadiel.
Čo je tepelné čerpadlo vzduch-voda?
Tepelné čerpadlo je elektrické zariadenie, ktoré odoberá teplo z jedného miesta a prenáša ho na iné miesto efektívnym a udržateľným spôsobom. Tepelné čerpadlo vzduch-voda čerpá teplo z vonkajšieho vzduchu a využíva ho na vykurovanie a ohrev vody vo vnútri domu.
S týmto typom tepelného čerpadla veľmi dobre spolupracujú aj radiátory, no efektívnejšie je riešenie s podlahovým kúrením. Rad tepelných čerpadiel vzduch-voda poskytuje energeticky účinné vykurovanie, chladenie a ohrev vody tak, aby sa v domácnostiach udržalo teplo a pohodlie po celý rok.
Ako funguje technológia tepelného čerpadla vzduch-voda?
Tepelné čerpadlo vzduch-voda má tri základné komponenty: vonkajšiu jednotku, vnútornú jednotku a chladivo. Dômyselný spôsob fungovania tepelného čerpadla vzduch-voda sa dá ľahko vysvetliť. Ako zdroj tepla sa využíva vzduch. Vonkajšia jednotka funguje ako výparník, ktorá odoberá energiu z vonkajšieho vzduchu a absorbuje ju do kvapalného chladiva, kde sa premieňa na plyn. Dokonca aj pri veľmi nízkych teplotách až do mínus 25 stupňov Celzia. V prípade veľmi nízkych teplôt sa tepelné čerpadlo vypne a zapne sa vykurovacie teleso vo vyrovnávacej nádrži. V tejto situácii sa tepelné čerpadlo správa ako elektrický kotol. Pri splnení vyššej spomenutých podmienok v kombinácii tepelného čerpadla a radiátorového či podlahového kúrenia tepelné čerpadlo dokáže spoľahlivo vykúriť Vaše izby aj v dňoch, keď je v našich zemepisných šírkach mrazivá zima. Tento zdanlivo paradoxný proces umožňujú špeciálne chladivá, ktoré sa odparujú pri nízkych teplotách. Bod varu prírodného chladiva R290 (propán) je až mínus 45 stupňov Celzia a je tiež mimoriadne šetrný ku klíme.
Vnútorná jednotka stlačí plyn, čím sa zvýši jeho teplota. Toto teplo z plynu sa predáva do vykurovacieho systému, čím sa plyn vráti do pôvodného kvapalného stavu. Expanzný ventil znižuje tlak chladiva, čím sa odparuje a cyklus sa začína odznova.
Tepelné čerpadlá sú navrhované tak, aby boli vhodné pre všetky podnebia, vrátane mierneho, vlhkého či premenlivého počasia.

Aké sú výhody tepelné čerpadla vzduch-voda?
Aby sme pochopili, ako sa výhody technicky popisujú, musíme sa pozrieť na „koeficient výkonu“ (COP) tepelného čerpadla. Tento výraz popisuje množstvo energie použitej na prevádzku tepelného čerpadla a zodpovedajúce množstvo energie ním vyrobenej.
Tepelné čerpadlá by mali mať COP aspoň 4,5, čo znamená, že na každý 1kW spotrebovanej elektrickej energie sa vyrobia 4,5kW tepelnej energie, čo znamená, že sa „zadarmo“ vygeneruje 3,5kW tepelnej energie.
Tepelné čerpadlá sú podstatne účinnejšie ako tradičné kotly, vyžadujú iba pripojenie k elektrickej sieti, pričom nie je potrebné žiadne ďalšie palivo. Tepelné čerpadlo vzduch-voda potrebuje na svoju prevádzku iba vonkajší vzduch.
Kedy klesá efektivita tepelného čerpadla vzduch-voda?
Efektivita tepelných čerpadiel môže klesať, predovšetkým v zimných obdobiach. Vtedy systém, prirodzene, potrebuje viac elektriny na udržanie tepla. Tepelné čerpadlo počas celého roka pracuje v závislosti od klimatických podmienok, jeho výkon a efektivita sa mení v závislosti od vonkajších teplôt. Je však možné systém navrhnúť tak, aby maximalizoval úspory a komfort počas všetkých sezón.
Tepelné čerpadlo pracuje na princípe odoberania tepla z vonkajšieho prostredia. Aj keď je vonkajšia teplota nízka, moderné tepelné čerpadlá, dokážu efektívne fungovať aj pri teplotách až do -25 °C. V zimnom období môžu tepelné čerpadlá vzduch-voda potrebovať odmrazovanie výparníka, keďže kondenzácia vlhkosti na studenom povrchu vytvára námrazu. Moderné tepelné čerpadlá sú vybavené automatickými cyklami na odmrazovanie, čo zabezpečuje kontinuálny a efektívny chod. Niektoré tepelné čerpadlá môžu v lete slúžiť ako chladiaci systém. Funguje to tak, že namiesto odoberania tepla z vonkajšieho prostredia ho odoberá z interiéru a odvádza ho von.
Záver
Tepelné čerpadlo vzduch-voda je vynikajúcim riešením pre tých, ktorí hľadajú efektívny, ekologický a ekonomický spôsob vykurovania a chladenia svojho domu. Je potrebné na to však myslieť dopredu a v dome prispôsobiť rozvody chladiaceho systému. S výhodami, ako sú nízke prevádzkové náklady, využívanie obnoviteľnej energie a zníženie emisií CO₂, sa stáva čoraz obľúbenejším riešením pre moderné domácnosti. Aj v náročných podmienkach ponúka vysokú účinnosť, čo ho robí ideálnym pre mnohých klientov. Ak chcete získať kvalitné tepelné čerpadlo vzduch-voda pre váš domov, navštívte Slovklima.sk a vyberte si zo širokej ponuky overených produktov, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy kvality a výkonu.