Az Európai Parlament és a Tanács rendelet (EU) No. A fluortartalmú üvegházhatású gázokról szóló 517/2014/EK rendelet számos követelményt tartalmaz a fluortartalmú üvegházhatású gázokat (F-gázok), például fluorozott szénhidrogéneket (HFC-k) tartalmazó berendezések szerviztechnikusaira és üzemeltetőire vonatkozóan.
Szerviztechnikusok és üzemeltetők
A hűtő-, légkondicionáló és hőszivattyús berendezések szervizmérnökeinek és üzemeltetőinek biztosítaniuk kell a kibocsátások elkerülését és csökkentését. Védőintézkedéseket kell tenniük a szivárgás megelőzése érdekében. Különösen azt kell tudniuk, hogy kell-e és milyen gyakran ellenőrizni a szivárgásokat a létesítményben, és nyilvántartást kell vezetniük ezekről a beavatkozásokról. Ha szivárgást észleltek, azt indokolatlan késedelem nélkül meg kell javítani.
Szolgáltató személyzet
A szervizszemélyzetnek képesítéssel kell rendelkeznie a berendezések telepítéséhez, szervizeléséhez, karbantartásához, javításához vagy leszereléséhez, valamint a szivárgásellenőrzéshez és az elhasználódott gázok visszanyeréséhez.
Operátorok
Azoknak az üzemeltetőknek, akik olyan feladatokat, mint a telepítés, karbantartás, karbantartás, javítás és leszerelés, valamint a szivárgásellenőrzés és az elhasználódott gázok visszanyerése, egy másik vállalatra bízzák, biztosítaniuk kell, hogy a vállalat rendelkezik tanúsítvánnyal.
Egyes létesítményekben automatikus szivárgásérzékelő rendszerekre is szükség lehet. A konkrét követelmények a létesítményben lévő F-gázadag nagyságától függnek, CO2-egyenértékben mérve, amely egységekben a globális felmelegedésre gyakorolt potenciális hatást fejezik ki.
Az F-gázt tartalmazó alkatrészeket tartalmazó berendezések ellenőrzése során a szervizcégeknek és az üzemeltetőnek meg kell győződniük arról, hogy az ezzel a feladattal megbízott technikus rendelkezik a megfelelő F-gázbizonyítvánnyal, vagy az ilyen típusú berendezésekre vonatkozó képzésben részesült. Ezenkívül minden típusú berendezés üzemeltetőjének intézkedéseket kell tennie az F-gázok megfelelő visszanyerésére és/vagy megsemmisítésére az ilyen berendezések leszerelése előtt.
A rendelet továbbá bevezeti az ún. “HFC kivezetése”. A HFC-k fokozatos kivonása azt jelenti, hogy a HFC-kínálat egyre korlátozottabbá válik, különösen a viszonylag magas globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező HFC-k esetében. Ezért az üzemeltetők egyértelműen arra ösztönzik az üzemeltetőket, hogy a globális felmelegedésre a lehető legkisebb hatást gyakorló gázzal működő létesítményekbe fektessenek be, beleértve az olyan alternatív gázokat, mint a szénhidrogének, az ammónia és a szén-dioxid.
Mi a GWP (globális felmelegedési potenciál)?
A GWP-t a gázoknak a légkör felmelegedése szempontjából való jelentőségét jelző paraméterként használják. Ezt úgy számítják ki, mint egy kilogramm F-gáz éves felmelegedési potenciálját egy kilogramm CO2-hez viszonyítva.
Az F-gázok globális felmelegedési potenciálja jellemzően ezres nagyságrendű. Például az R404A (GWP 3 922) 3 922-szer erősebb üvegházhatású gáz, mint a CO2. Az F-gázok légkörbe jutásának megakadályozása ezért nagyon hatékony módja az éghajlatváltozáshoz hozzájáruló kibocsátások csökkentésének. Ez még fontosabbá teszi, hogy az ipar és az üzemeltetők időben átálljanak az alacsony vagy nagyon alacsony globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező, nagy hatékonyságú hűtőközegekre.
Fokozatos csökkentés
A fokozatos csökkentés részeként az EU piacán forgalomba hozott HFC-k mennyisége (CO2-egyenértékben kifejezve) 2015 és 2030 között fokozatosan 79%-kal csökken.
Ez a mechanizmus nem tiltja meg egyetlen HFC értékesítését sem. Mivel azonban összességében kevesebb CO2-egyenérték áll rendelkezésre, az árak várhatóan fokozatosan emelkedni fognak, különösen a magas GWP-értékű (és ennek megfelelően magas CO2-egyenérték-felhasználású) HFC-k esetében. Az áremelkedést az üzemeltetők a HFC-ket tartalmazó berendezések és rendszerek jövőbeli karbantartásának és szervizelésének tervezésekor fogják érezni.