A légkondicionáló rendszerek és hőszivattyúk hatékonyságát a teljesítménytényezővel fejezik ki.
A teljesítménytényező a hűtési vagy hőteljesítmény és a felhasznált villamos energia aránya. Ha a teljesítmény-együttható magas, az magas energiahatékonyságot jelent. Például egy 4,0 COP-érték azt jelenti, hogy 1 kW villamos energia 4 kW fűtési teljesítményt generál – azaz négyszer annyit.
EER – Energiahatékonysági mutató
Teljesítmény-együttható hűtési üzemmódban
COP – Teljesítménytényező
Teljesítmény együttható a fűtési üzemben
A légkondicionáló rendszerek esetében az EER-érték a hűtési üzemmódra vonatkozó teljesítménytényezőt, míg a COP-érték a fűtési üzemmódra vonatkozó teljesítménytényezőt jelöli. Mivel ezek az értékek csak egy üzemi pontra vonatkoznak, további teljesítménytényezőket határoztak meg kifejezetten a légkondicionáláshoz, hogy figyelembe vegyék a részterhelést és az éghajlati hatásokat is.
SEER – szezonális energiahatékonysági mutató
Éves teljesítmény-együttható hűtési üzem esetén
- Kibővítve a szezonális tényezőkkel
- Mérési pontként a +20, +25, +30 és +35°C hőmérsékletet használják.
SCOP – Szezonális teljesítménytényező
Éves teljesítmény-együttható fűtési üzemmódban
- Kibővítve a szezonális tényezőkkel
- Mérési pontként a +12, +7, +2 és -7°C hőmérsékleteket használják.
A légkondicionáló rendszerek és hőszivattyúk esetében az éves teljesítménytényezőt hűtési üzemmód esetén SEER-nek, fűtési üzemmód esetén SCOP-nak nevezik, és figyelembe veszi az év során bekövetkező hőmérsékletváltozásokat.
ESEER – Európai SEER
A VRF-rendszereket jelenleg az ESEER-érték alapján értékelik, amely magában foglalja a részterhelési tényezőket is. Ehhez egy képletet használnak, amely négy különböző súlyú egyedi érték összegét számítja ki.